Postrach dětí: Mytí vlásků?! Co s tím?: Našli jsme doma řešení!

Jdu po ulici a otevřeným oknem slyším rozhovor tatínka a malého chlapce. Evidentně jsou v koupelně. Chlapeček se se zoufalstvím v hlase ptá: „Vlasy?“ Tatínek odpovídá: „Ne, dnes vlasy mýt nebudeme.“ Chlapeček odpoví: „Ufff!“ Ten balvan, který mu právě spadl ze srdce, má nejmíň tunu.

Ten rozhovor se mi neustále promítá v hlavě. Ta naléhavost v hlase dítěte. Evidentně protrpí každé mytí vlasů a asi ho doprovází i srdceryvný pláč. Některým dětem mytí vlásků prostě vadí. Šampon je štípe v očích a obecně se jim to nelíbí. Je jasné, že se vlasy občas mýt musí.

I u nás bylo období, že mytí vlasů byla obávaná činnost. Stálo mě to hodně energie. Ještě že vím, jak si ji průběžně doplňovat, abych měla kde čerpat. 

Naštěstí jsme doma brzy přišli na snadné řešení. Nejsou k tomu zapotřebí žádné speciální pomůcky. I když i ty se vyrábí. Jednu takovou mi kdysi přinesla kamarádka pro syna. Byl to zvláštní plastový kšiltík na gumičce. Nedůvěřivě jsem na tu věc koukala.

Prý si s tím děti myjí vlasy, aby jim voda netekla do očí. No popravdě fantazii mám velkou, ale tady mi končila. Nedokázala jsem si představit, jak umýt všechny vlasy, když je přes ně gumička. Jim se to také prý moc nedařilo. Tak jsem s díky odmítla.

Tenkrát jsem nějaký strach z vody v očích řešit nemusela. Můj syn od malička vodu miluje a koupáním jsme vždy trávili hodně času. Jako malý do vody nadšeně plácal a kopal. Takže byl zlitý od hlavy k patě. Proto jsem dříve nechápala stížnosti rodičů, že nemůžou děti nahnat do vany.

Syn povyrostl a i takové dny nastanou. Způsobů jak motivovat dítě je mnoho. Syn se rád baví, proto když narazíme, vnesu mu do činnosti nějaký nevšední zábavný prvek, nadchnu ho pro novou věc, něco udělám jinak. Ideální je, když zapojím i jeho zvědavost. Otočí se to o stoosmdesát stupňů a nadšeně běží.

MŮJ TIP Č. 1 - HRAJTE SI


Bavte se spolu s dětmi, se smíchem jde všechno lépe. Zapojte dětskou zvídavost. Zeptejte se ho se zaujetím v hlase, jestli chce vidět... třeba jak slonovi rostou z uší kytky :-).

Dana to udiví, rozesměje a jasně, že chce. Pak řeknu, že slona uvidí, až bude sedět ve vaně a najednou oblečení létá vzduchem. Když si sedne do vany, nakreslím na zeď slona s kytkami a je to. Hrajte si :-).

Přichází čas zábavy

Jde se koupat! Přichází čas zábavy! Najdeme se synem takovou činnost ve vodě, která ho bude zrovna bavit. Velmi rád si hraje s pěnou. Různě ji rozfoukává, schovává hračky pod čepici pěny a podobně. Taky je sranda dělat si z pěny vousy nebo ji mazat po těle a všude možně okolo.

Další tip jsou pastelky do vody. Dá se s nimi malovat na obklady, vanu i sprchový kout. Namalovat traktor syna asi nikdy neomrzí. Doporučuji plochu nejdřív namočit. To oceníte, až budete kresbu následně smývat houbičkou.

Danečkovi se líbí různé měkké plastové balonky a zvířátka s dírkou. Když je pod hladinou zmáčkne, vypustí se z nich vzduch. Může s nimi potom stříkat. To jde i vodní pistolkou. Ta ovšem způsobí větší spoušť. I když my většinou zavřeme vaničku i s dítětem ve sprchovém koutu. Může řádit, jak chce a koupelna zůstane relativně suchá.

Máme i síťku na lovení rybiček. Natahuje klasickou stříkačku. Občas plavou lodičky. Kačenka v kouli. Tu si pamatuji ze svého dětství.

Stálice a největší hitovka jsou kelímky. Stačí obyčejné od jogurtu. Neúnavně přelévá a vylévá vodu. Také s nimi vaří. Občas dostanu kafíčko :). Prostě vždy se najde něco, s čím si chce hrát. Někdy nějakou zábavnou hru vymyslíme spolu.

Tipy na zábavu do vany

  • pěna do koupele
  • pastelky do vody
  • pistolka a jiné stříkací hračky
  • síťka a rybičky
  • lodě
  • kelímky

Vlasy. Mýt či nemýt?

Teď k těm vláskům. Přišlo období, že i Dan vlasy mýt odmítal. Jsem přesvědčená, že na všem se s dětmi dá domluvit. Společně jsme situaci rozebrali a došli k řešení. Jak už jsem se dříve zmínila, miluje kelímky. Tak jsme se domluvili, že zakloní hlavičku. Já vezmu kelímek s vodou a opatrně pěnu smyju. Krásně to fungovalo.

Časem jsme mohli šampon opět smývat sprchou. Jenže ta malinko cáká. S tatínkem vymysleli další geniální řešení. Daneček zakloní hlavu a dá si přes očíčka suchou žínku. Taťka opláchne vlásky. Žínka nasákne tu trochu vody, která by jinak stekla do obličeje. Navíc to takhle přijde synovi zábavné. Má radost z toho, jak to krásně vymysleli.

Můžete se svým dítětem zkusit náš postup nebo si na téma mytí vlasů popovídat. Zjistíte, co mu konkrétně vadí. Jak to uděláte jinak? Společně vymyslíte váš jedinečný způsob mytí vlasů.

MŮJ TIP Č. 2 - PTEJTE SE A OPĚT SI HRAJTE


Zeptejte se svého dítěte, co konkrétně mu na mytí vlasů vadí. Jak by mu to vyhovovalo? Děti mě kolikrát překvapí svým originálním řešením.

Zkuste něco navrhnout Vy. Ideálně do řešení zakomponujte hračku, kterou má dítě rádo. Vlásky mu může umýt bárbínka nebo bagr naloží a přiveze šampon. Vneste do obávaného mytí lehkost a hravost.

Vyzkoušejte náš postup. Třeba se Vám osvědčí taky.

Dítě ocení, že vás trápí jeho problémy a řešíte je. Řešením běžných denních situací vytváříte a posilujete váš vztah. Možná to zabere nějaký čas navíc, ale investice do vztahu s vaším dítětem za to stojí.

JKK Jana Kořínek Koldová
„Pomáhám nespokojeným ženám získat jejich vytouženou postavu a najít takové oblečení, které jim doopravdy sluší a zvýrazní jejich přednosti. I sebevědomí poposkočí radostí.‟ Můj příběh si přečtěte zde >>

I Vy můžete být spokojená maminka díky získání Vaší vytoužené postavy snů a nalezení toho, co Vám opravdu sluší. Spokojená máma = šťastné dítě. Inspirace na Vás čeká na Facebooku.  Dejte stránce To se mi líbí a získejte přístup k jinému pohledu na módu, která se stává Vaší druhou kůží a k zdravému stravování, které Vás dovede k vytoužené štíhlé postavě.

Zapojte se do bezpečného prostoru podobně smýšlejících maminek v uzavřené facebookové skupině a získejte novou inspiraci.

Jsem autorka eBooku s názvem Jak si mateřskou užít a nejen přežít - snadný návod v 5 krocích. A jak získat dostatek energie na vše, co potřebujete a chcete zvládnout s dětmi >>

A také autorka eBooku zdarma s názvem 3 důvody, proč jste skvělá máma. Přestaňte o sobě konečně pochybovat. >>